Politika
NORVEŠKI IZVORI: Evo koliko je poginulo Rusa i Ukrajinaca?
U gotovo godinu dana sukoba u Ukrajini poginulo je i ranjeno blizu 180.000 ljudi u redovima ruske vojske i 100.000 na ukrajinskoj strani, ne računajući 30.000 ubijenih ukrajinskih civila, pokazuje procjena koju je u nedjelju objavio zapovjednik norveških oružanih snaga.

“Ruski gubici su blizu 180.000 poginulih i ranjenih vojnika”, izjavio je načelnik glavnog stožera norveških oružanih snaga Eirik Kristoffersen u razgovoru za mrežu TV2, ne navodeći odakle su ti podaci.
Norveška, koja ima granicu s Rusijom, članica je NATO-a od njegova osnutka 1949. “Ukrajinski gubici su vjerojatno više od 100.000 mrtvih i ranjenih. Uz to, Ukrajina ima oko 30.000 poginulih civila u tom strašnom ratu”, dodao je norveški general, javlja N1.
Rusija i Ukrajina već mjesecima nisu objavile pouzdane podatke o svojim gubicima.
U studenom je načelnik združenog stožera američke vojske Mark Milley rekao da ruska vojska ima više od 100.000 mrtvih i ranjenih i da je na ukrajinskoj strani “vjerojatno” slično stanje.
Ti se brojevi ne mogu provjeriti iz neovisnog izvora.
Unatoč teškim gubitcima, “Rusija je kadra nastaviti (ovaj rat) još dugo”, rekao je norveški general u nedjelju, uz napomenu da Moskva raspolaže mobilizacijskim i kapacitetima u proizvodnji oružja.
“Najviše zabrinjava hoće li Ukrajina moći zadržati ruske zračne snage izvan rata” pošto ih je sve dosad držala po strani “zahvaljujući svojoj protuzračnoj obrani”.
U ruskim napadima zadnjih mjeseci uglavnom su korištene rakete dugog dometa.
Norveški general je ujedno pozvao da se Ukrajini čim prije pošalju borbeni tenkovi, s čime je dosad najviše otezala Njemačka.
“Budu li tijekom zime prešli u ofenzivu, trebaju im čim prije”, rekao je Eirik Kristoffersen za TV2.
Unatoč žurnim pozivima Ukrajine i niza europskih zemalja, Berlin je u petak odbio poslati Kijevu svoje tenkove Leopard.
Takve tenkove imaju i neke druge europske zemlje, pa tako i Norveška, ali za njihovu dopremu Ukrajini u načelu je potrebno njemačko odobrenje.
Izvor: N1
______________________Portal herceg-bosna.com ne odgovara za sadržaj i tekstove koji su preuzeti iz drugih medija
Politika
VUČIĆ PODNOSI OSTAVKU: Kandidirat će se za premijera
Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić podnijet će ostavku, sazvati nove izbore i kandidirati se za premijera”, tvrdi tamošnji list Blic, koji se poziva na neslužbene izvore iz vrha Vučićeve Srpske napredne stranke.

Pišu kako njihovo saznanje dolazi nakon oštrog govora lidera stranke i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na sjednici vrha SNS-a te da bi se izbori mogli održati u rujnu.
“Bolje je da odemo u opoziciju nego da nam stranački i privatni interesi vode državu. Spreman sam da ići na izbore kao kandidat za premijera, ali neću popustiti pod ucjenama”, poručio je navodno Vučić na toj sjednici.
Do usijanja političke situacije u Srbiji došlo je tijekom nedavne sjednice parlamenta Srbije o stanju s Kosovom. Vučić je navodno stranačkim kolegama rekao da je SNS bio usamljen u obrani državnih interesa te tvrdio da je uz sebe imao narod.
Vučić je, kako navodi Blic, također rekao da mu je “dosta i pokvarenjaka koji bi se bogatili na račun stranke, često se pozivajući na njega prilikom svojih mutnih poslova, a kad se god trebalo boriti za državu i narod prvi su okretali leđa”, a obraćanje je završio riječima “Pobijedit će Srbija”.
______________________Portal herceg-bosna.com ne odgovara za sadržaj i tekstove koji su preuzeti iz drugih medija
Politika
HNS ponovo izabrao Dragana Čovića za predsjednika te udruge
Hrvatski narodni sabor (HNS) BiH završio je svoje današnje zasjedanje ponovnim izborom Dragana Čovića za predsjednika te krovne organizacije hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.

Nakon zasjedanja novinarima se obratio ponovno izabrani predsjednik te institucije te je prokomentirao sve odluke koje su danas izglasane.
”Drago mi je što smo na kvalitetan način okončali današnju sjednicu HNS-a, gdje smo usvojili bitne dokumente, promijenili u jednom tehničkom dijelu i sami statut, usvojili demografsku strategiju i Pravilnik o odlikovanjima i priznanjima HNS-a te ono što je posebno bitno jest da je usvojena Deklaracija XI. Sabora”, rekao je Čović.
Kako kaže, HNS BiH je danas ponovno pokazao snagu i zajedništvo.
”HNS pokazuje snagu i izraženo jedinstvo među hrvatskim političkim strankama u BiH što je jamac da ćemo znati stvoriti ambijent da se bez naših predstavnika neće moći voditi politika u BiH i uspostavljati vlast na bilo kojoj razini. Sad je bitno da formiramo Glavno vijeće i oformimo odbore HNS-a te da kroz njih napravimo i ostale strategije, kao što je socijalna, ekonomska, itd. Naš cilj na vanjskom planu je jasan, to su euroatlantske integracije, a HNS će u tome biti predvodnik u svim procesima” poručio je Čović.
HNS-a BiH danas je usvojio i dokument Demografska strategija Hrvata u BiH.
”Napravili smo demografsku strategiju hrvatskog naroda, ali je besmisleno promatrati demografiju kroz samo jedan narod i smatram kako ova strategija može biti osnova i ostalima u BiH. Mi to moramo prenijeti na sve institucije i tada bi to sve imalo smisla, a ovo je prijedlog kakvim ga mi vidimo. Nadam se da ćemo s partnerima sve ovo promijeniti jer će bez toga ovo biti samo jedan pokušaj da nešto uradimo. Mi već tamo gdje djeluje HNS prakticiramo značajan dio mjera iz ove strategije u praksi, tj. u 23 općine i i grada te pet županijskih prostora”, ustvrdio je.
Po Čovićevim riječima, demografska obnova velika je nužnost i izazov za BiH.
”Danas je BiH naselila čitavu Europu, a možemo samo nagađati koliko nas ima u BiH, po različitim statistikama nas ima manje od dva i pol milijuna. Popis stanovništva je trebao biti napravljen 2021. da bi bar formalno baratali brojkama. Ostalo je puno raditi po tome pitanju, posebno u socijalnim i ekonomskim mjerama te je najbitnije da u središte svega postavimo obitelj. Na nama je velika odgovornost i nadam se da ćemo moći odgovoriti na izazove ispred nas”,ustvrdio je predsjednik HNS-a BiH.
Na novinarsko pitanje da prokomentira proces uspostave vlasti, Čović je odgovorio kako se taj posao privodi kraju.
”U ponedjeljak su potvrđene liste za predsjednika Federacije BiH i dva zamjenika te bi oni trebali između sebe izabrati gospođu Lidiju Bradaru, kako je to i predviđeno, a onda idu dalji procesi. Tko će biti naši partneri u Vladi ne želim špekulirati, vjerujem da će se provesti do kraja što smo potpisali kao zajednički dokument. Ono što mi se čini danas, nakon razgovora s predstavnicima „Osmorke“, mi bi trebali imati uvjerljivu većinu, a to znači dvije trećine zastupnika iz Zastupničkog doma FBiH koji bi dali potporu toj vladi i otprilike dvije trećine zastupnika u Domu naroda FBiH i to bi bila jedna komotna većina da izvršna vlast može brzo raditi i donositi zakone”, zaključio je predsjednik HNS-a Dragan Čović. | Fena
______________________Portal herceg-bosna.com ne odgovara za sadržaj i tekstove koji su preuzeti iz drugih medija
Politika
BOŽO KOVAČEVIĆ: “Srbija je na rubu političke krize koja je bila predvidljiva”
Predstavljanje međunarodnog mirovnog plana za Kosovo koji ne ide na ruku Beogradu izazvao je potpuni haos u parlamentu. Opozicija je žestoko napala Vučića, tražila se njegova ostavka, pljuštale su uvrede, a sve je bilo i na rubu fizičkog sukoba.

Dokument je odbijen, a vlada i opozicija su donijele zajedničku odluku da je to za Srbiju neprihvatljivo. Vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević ističe da je sve to u granicama očekivanja.
“Bilo je jasno kada su SAD i Europska unija odlučili usklađeno nastupati i prema Srbiji i prema Kosovu da je manevarski prostor za predsjednika Aleksandra Vučića sve manji. Bilo je jasno da daljnji europski put Srbije ovisi o normalizaciji odnosa s Kosovom i bilo je jasno da će opozicija posebice ova opozicija koja je desnija od Srpske napredne stranke, predsjednika Vučića proglasiti izdajnikom, za HRT rekao je Kovačević.
Kovačević je ustvrdio da je Srbija na rubu političke krize koja je bila predvidljiva, a na stolu je sada pitanje hoće li Aleksandar Vučić uspjeti držati pod kontrolom i javnost i glavne političke aktere, što je već i činio.
“Političke elite u Srbiji nisu spremne suočiti se s činjenicom da je Srbija u vrlo kratkom razdoblju izgubila nekoliko ratova za čije je izbijanje bila ona odgovorna. Kriza u bivšoj Jugoslaviji započela je na Kosovu uvođenjem izvanrednog stanja, eskalirala je Miloševićevom odlukom da etnički očisti Kosovo i to je dovelo do međunarodne intervencije čija je posljedica proglašenje samostalnosti Kosova”, kazao je Kovačević.
Analitičar je rekao da treba istaknuti ulogu predsjednika Vučića u izgradnji mita da je Kosovo i dalje dio Srbije. Dodao je kako je jasno da postoji ustavno-pravni problem u kojem se definira da je Kosovo dio Srbije, ali da ni politika predsjednika i promicanje da je Kosovo dio Srbije nije prihvatljivo.
On se predstavljao kao onaj političar koji će ostvariti tu ambiciju Srbije, rekao je Kovačević za predsjednika Srbije.
Kovačević ističe da je ključna tačka Međunarodnog mirovnog plana za Kosovo tačka 4., a to je tačka koja ne govori isključivo o međunarodnom priznanju i uspostavi diplomatskih odnosa, ali govori o nepovredivosti i priznanju granica.
“To je ono što za Srbiju nije prihvatljivo jer to je na posredan način priznanje Kosova”, rekao je analitičar.
Portal herceg-bosna.com ne odgovara za sadržaj i tekstove koji su preuzeti iz drugih medija
-
Politika4 dana staro
Novalić na promociji projekta “Autocesta Orašje-Tuzla”: Autocesta je veoma bitna za Tuzlu i kanton
-
Politika6 dana staro
“SVI U SVOJ TOR”: HRS predlaže preustroj Federacije BiH – jedan kanton s hrvatskom, drugi s bošnjačkom većinom
-
Politika1 tjedan staro
ČOVIĆ: Vjerujem da ćemo imati novog premijera FBiH za 15-tak dana
-
Preporuka5 dana staro
Je li Dayton američka glupost
-
Društvo1 dan staro
RAZORNI ZEMLJOTRES U TURSKOJ: Erdogan proglasio sedmodnevnu žalost
-
Politika1 tjedan staro
UKRAJINSKI OBAVJEŠTAJAC NAJAVLJUJE RASPLET RATA: “Gdje je sve počelo, tamo će i završiti!”
-
Politika4 dana staro
PROCURIO ŠOKANTAN SNIMAK: Pogledajte šta je Hrizostom govorio u prosincu 1994. godine o “oslobađanju” Bihaća od Musliman
-
Politika5 dana staro
VLAST MORA ODGOVORITI NA OVO PITANJE: Gdje je isparilo 13 milijardi maraka od akciza i putarina