Uredne povratne informacije
View all comments

Sport

Danci pokazali dominaciju, postali svjetski prvaci po treći put zaredom

Rukometna reprezentacija Danske savladala je Francusku sa 34:29 i ispisala nove stranice historije ovog sporta. Skandinavci su postali prvi reprezentacija u historiji koja je tri puta uzastopno osvojila titulu svjetskog prvenstva!

Online:

Hansen, Pytlick, Gidsel, Lauge i društvo demonstrirali su moć i još jednom potvrdili da im nema ravnih na planeti.

Danci su bolje otvorili meč i poveli su sa 3:0, a Francuzi su prvi gol postigli nakon četiri minute i 53 sekunde igre. Prije toga Landin je odbranio dva napada Trikolorima i nagovijestio da će ovo biti njegova noć.

U sedmoj minuti bilo je 6:2 za Sandinavce, a protivnički selektor bio je primor zvati minutu odmora.

U 16. minuti Danci su imali pet golova prednosti (12:7) i činilo se da će finale biti jednosmjerna ulica. No, Francuzi se nisu predavali, rudarski su se borili da smanje zaostatak, a na odmor su otišli sa minus jedan (16:15).

Već u prvom napadu stigli su do izjednačenja. Ipak, nedugo poslije toga Danska je otišla na tri gola prednosti (20:17), a većim dijelom drugog dijela imali su gol ili sva prednosti.

Meč je prelomljen u 49. minuti kada Mensah Larsen pogodio za novih plus tri (27:24), da bi tri minute kasnije imaoli i četiri gola prednosti (30:26).

A kada je Landin u 58. minuti odbranio sedmerac Richardsonu pri rezultatu 32:29, sve je bilo jasno.

Do kraja meča nije bilo vremena za preokret i počelo je veliko slavlje Danaca u Štokholmu.

Sport

Umro je slavni Pele

Legendarni brazilski nogometaš Edson Arantes do Nascimento Pele je preminuo danas u Sao Paolu u 83. godini. Vijest su potvrdili The Washington Post, Guardian i BBC, a nakon toga i brojne ličnosti na društvenim mrežama.

Online:

Brazilska nogometna legenda Pele, punim imenom Edson Arantes do Nascimento preminula je ovoga poslijepodneva u bolnici Albert Einstein u Sao Paulu, u 83. godini. Jedan od najboljih nogometaša svih vremena imao je velikih zdravstvenih problema, a stanje s rakom mu se sustavno pogoršavalo otprije desetak dana kada je zbog komplikacija sa srcem i plućima ponovno primljen u bolnicu. Tada je bilo objavljeno da će Božić provesti u bolnici, a internetom su počele kružiti njegove snimke oproštaja od obitelji i prijatelja…

Kemoterapije koje je primao zbog svoje osnovne bolesti, raka debelog crijeva, a koji je u bliskoj prošlosti metastazirao na neke druge djelove njegova tijela, prestale su davati rezultata, pa je prije mjesec dana bio prebačen na odjel palijativne skrbi. U idućih nekoliko dana stanje mu se naoko poboljšalo, ne bi li se problemi sa srcem, ali ovoga puta i bubrezima ponovno javili. Iz bolnice ga nisu odmah htjeli premještati na odjel intenzivne njege…

Njegova kćerka Kely je ispočetka oštro opovrgnula navode da se radi o bilo kakvom težem stanju za njenog oca, a iz bolnice su se nakon što su primili Pelea 29. studenog oglasili i priopćenjem u kojem su naveli da Pele teško diše, te da ga se tretira antibioticima. Ovoga puta su i njegove kćeri putem društvenih mreža objavile da će njihov otac Božić dočekati u bolnici.

Pele, jedan od najvećih ikada, trostruki svjetski prvak s Brazilom, tamošnje nacionalno blago, otišao je u vječnost.

Sport

Argentina boljim izvođenjem jedanaesteraca do treće titule prvaka svijeta

Nogometaši Argentine treći put u povijesti osvojili su naslov svjetskog prvaka pobijedivši Francusku s 4:2 boljim izvođenjem jedanaesteraca, nakon što je rezultat u osnovnih 90 minuta bio 2:2, a poslije dodatnih 30 minuta produžetka 3:3.

Online:

Vodeći pogodak za Argentince postigao je u 23. minuti Lionel Messi iz kaznenog udarca, dosuđenog zbog prekršaja Ousmanea Dembelea nad Angelom Di Marijom.

Argentina je u 36. minuti udvostručila prednost, a idealno odigran kontranapad pogotkom je dovršio Angel Di Maria.

Francuzi, koji su u prvom poluvremenu ostali bez udarca prema argentinskim vratima, došli su do velikog preokreta u završnici osnovnog dijela dvoboja, s dva pogotka Kyliana Mbappea.

Prvi je postigao u 80. minuti iz kaznenog udarca, što ga je skrivio argentinski stoper Nicolas Otamendi rušenjem Kola Muanija u kaznenom prostoru. Samo 90 sekundi poslije Mbappe je volejem pogodio mrežu sa 14 metara na asistenciju Marcusa Thurama i izjednačio rezultat na 2-2.

Tako je po osmi put u povijesti finalni dvoboj na svjetskim nogometnim prvenstvima otišao u dodatnih 30 minuta.

Argentina je u 109. minuti ponovno došla do prednosti, kad je svoj drugi pogodak u finalu, a 13. na svjetskim prvenstvima postigao Lionel Messi, koji je poslao loptu preko gol-crte nakon što je Hugo Lloris obranio udarac Lautara Martineza.

No, Francuzi su se još jednom uspjeli vratiti, kad je u 116. minuti Gonzalo Montiel skrivio kazneni udarac, tako što je u kaznenom prostoru rukom blokirao udarac Mbappea. Najbolji francuski strijelac je sam preuzeo odgovornost i u 118. minuti ‘hat-trickom’ u finalu izjednačio na 3-3.

Unatoč prilikama na obje strane, to je bio konačan rezultat nakon produžetka pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca, koji su treći put u povijesti odlučivali o naslovu svjetskog prvaka.

Brazilci su 1994. u raspucavanju pobijedili Talijane, a reprezentacija Italije je na taj način došla do naslova 2006. u Njemačkoj, kad su bili bolji od reprezentacije Francuske.

U prvoj seriji su precizni bili Mbappe za Francuze i Messi za Argentince, da bi u drugoj seriji argentinski vratar Emiliano Martinez obranio udarac Kingsleya Comana, dok je Paulo Dybala svladao Llorisa za vodstvo Argentine. U trećoj seriji je Aurelian Tchouameni poslao loptu pokraj vratnice, a Leandro Parades svladao Llorisa za vodstvo 3-1. Kolo Muani je pogotkom u četvtoj seriji ostavio Francuze “u igri”, ali je Gonzalo Montiel pogodio za konačnih 4-2 i veliko slavlje Argentinaca.

Utakmicu na stadionu Lusail pred 88.966 gledatelja sudio je Poljak Szymon Marciniak, prenosi Direktno.hr