Slijedite nas:
Zloglasni korona virus ubio je već desetke ljudi, a kineske vladi stavile su u blokadu, svojevrsnu karantenu, 56 milijuna svojih stanovnika u 18 gradskih središta.
Iako službeno još nije objašnjeno odakle potječe ovaj virus i kako je prešao na čovjeka, posebno je zanimljiva činjenica da je epicentar epidemije kineski grad Wuhan u kojem se ujedno nalazi i biološki laboratorij s najopasnijim sojevima virusa.
Istraživački laboratorij u Wuhanu ima klasifikaciju BSL-4, što označava objekt s najvišim potrebnim stupnjem biološke sigurnosti. S pravom se nameće pitanje je li sve samo puka slučajnost i kolika je vjerojatnost da se radi o laboratorijski stvorenom soju virusa koji je ljudskom greškom izašao iz laboratorija?
Naime, Kina je „poznata“ po svojim visokim kriterijima po pitanju kvalitete i sigurnosti, a i ne bi bilo prvi put da je nekakav virus pobjegao iz kineskih laboratorija, kao što je već nekoliko puta bio slučaj sa SARS-om iz laboratorija u Pekingu.
O tome čime se biološki laboratorij u Wuhanu bavi pisao je 2017. godine Nature u članku „Kineski laboratorij istraživati će najopasnije svjetske patogene“.
„Laboratorij u Wuhanu koštao je 44 milijuna dolara, a zbog sigurnosnih razloga nalazi se daleko iznad zone poplava i sposoban je izdržati potrese magnitude 7, iako se ne radi o potresnom području. Baviti će se kontrolom novootkrivenih bolesti, skladištiti viruse i djelovati kao referentni laboratorij Svjetske zdravstvene organizacije u suradnji sa sličnim laboratorijima u svijetu.
Kineska akademija znanosti je 2003. godine odobrila izgradnju laboratorija klase BSL-4, a epidemija SARS virusa samo je ubrzala proces realizacije projekta. Laboratorij je projektiran i izgrađen uz francusku pomoć kroz međunarodni sporazum o prevenciji i kontrolu infektivnih bolesti. No, zahtjevnost samog projekta, nedostatak kineskog iskustva i državna birokracija otegnuli su proces izgradnja koji je dovršen 2014. godine.
Prvi projekt laboratorija u Wuhanu biti će istraživanje virusa koji uzrokuje krimsku-kongo hemoragijsku groznicu koja pogađa stoku diljem svijeta, prenosi su krpelj, a može se zaraziti i čovjek. Daljnji planovi uključuju istraživanje uzročnika SARS-a, ebole i zapadnoafričkog Lassa virusa.“
Međunarodni znanstvenici u više su navrata izrazili zabrinutost zbog mogućnosti da virusi pobjegnu iz kineskog laboratorija klase BSL-4.