Slijedite nas:
Znajući to, pojedinci se izlažu namjerno virusu kako bi si olakšali kretanje i putovanje. Na ovo ponašanje upozorio je infektolog ljubljanskog UKC-a i upozorava kako bi posljedice takvog ponašanja mogle biti velike.
“Primjećujemo trend povećanja broja onih koji se žele što prije zaraziti kako bi dobili potvrdu koja će im omogućiti lakša putovanja i prelaženje granica, što je opasna praksa koju nikako ne možemo preporučiti”, kazala je u ponedjeljak na konferenciji za novinare epidemiologinja Mateja Logar koja vodi vladin stručni savjet za Covid-19.
Varanje na testovima za koronavirus
Osim toga, zabilježeni su i slučajevi “varanja” na testovima za koronavirus, zbog čega razmišljaju o restrkcijama, odnosno promijeni pravila za putovanja.
Navodi i kako je jedan od prijedloga da se one koji su preboljeli covid-19 skinu s liste izuzetaka od testiranja na granici, ali to bi učinili tek kada će imati dovoljno cjepiva.
Namjerno inficiranje koronavirusom
Na opasnost namjernog izlaganja upozorava infektolog Tomaž Zovko.
“O ovoj bolesti još uvijek ne znamo mnogo toga. Ona je nepredvidljiva i može imati trajne posljedice.
Ne znamo točno kakve dugoročne posljedice bolest ima posebno za mlađe pacijente, makar su one kod nekih vrlo neugodne”, upozorio je. Istaknuo je da je neusporedivo sigurnije spriječiti inficiranje i bolest i onda se protiv nje cijepiti nego se razboljeti i računati da je na taj način stečen imunitet.
Problem je i u tome što ukoliko se osoba namjerno inficira, ona riskira teži tijek bolesti.